Вірусний фарингіт найчастіше проявляється болем у горлі під час ковтання, підвищенням температури тіла, також може бути нежить, кашель, головний біль. Вірусні інфекції горла лікують симптоматично з використанням різних знеболюючих місцевої дії у вигляді пастилок або спреїв, а також жарознижувальних та протизапальних засобів.
У дорослих гостра форма найчастіше викликається вірусами, вважається, що у 70–90% випадків причиною запалення слизової оболонки глотки є вірусні інфекції. Діти частіше зустрічаються інфекції, викликані бактеріями.
До вірусів, які найчастіше викликають фарингіт, відносяться:
Найбільш характерні симптоми фарингіту: першіння в горлі, захриплість і проблеми з ковтанням їжі та пиття (ковтання часто буває болючим). Найчастіше супутні симптоми: кашель, підвищення температури тіла, риніт, також може бути збільшення місцевих лімфатичних вузлів та головний біль. Важливою проблемою при фарингіті є регідратація пацієнта, оскільки біль, пов'язаний із запаленням, може змусити пацієнта уникати пиття рідини та їжі.
Професійна література також звертає увагу на те, що при зараженні:
Клінічні симптоми важливі визначення причини фарингита.
Вірусною основою захворювання можуть бути: кашель, нежить і температура нижче 38°C. Однак такі симптоми, як: лихоманка вище 38°C, болючі та збільшені шийні лімфатичні вузли та ексудат на мигдаликах можуть вказувати на захворювання, викликане бактеріальною інфекцією. Бактеріальний фарингіт найчастіше зустрічається у дітей віком від 5 до 15 років.
Звичайно, не слід забувати, що золотим стандартом підтвердження бактеріальної основи фарингіту є проведення посіву мазка із зіва, лікар може прийняти рішення про посів у разі невпевненості в постановці правильного діагнозу.
Розглядаючи лікування вірусного фарингіту, варто пам'ятати, що хронічна ангіна потребує медичного діагнозу, особливо коли ця ситуація супроводжується стійкою захриплістю голосу та збільшенням лімфатичних вузлів. Цей тип симптомів не слід недооцінювати, навіть якщо вони помірно важкі і не викликають особливого занепокоєння. Самолікування також обмежене у випадку маленьких дітей, вагітних і жінок, що годують, і в цих ситуаціях варто проконсультуватися з лікарем.
У професійній літературі зазначається, що симптоматичне лікування рекомендується при вірусних інфекціях слизової оболонки глотки. Для зняття болю можна місцево використовувати бензокаїн , лідокаїн , флурбіпрофен - найчастіше у формі льодяників. У лікуванні також використовуються агенти, що зменшують кількість мікроорганізмів у роті, у поєднанні з знеболюючими у вигляді спреїв або розчинів для полоскання горла. У ситуації, коли симптоми тяжкі, можна використовувати знеболювальні (наприклад, парацетамол ) або протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен ).
Варто пам'ятати, що антибіотики – це препарати, які не діють проти вірусів, тому їх не потрібно застосовувати при вірусному фарингіті.
При вірусному фарингіті хороших результатів під час лікування можна досягти: